102. den – slušná třicítka

Ne, s ženskou to nemá nic společného 🙂 Ale jak jsem si včera předsevzal, pustil jsem se dnes na delší “výlet”.

Počasí bylo dopoledne 50:50. Mraky na obloze věstily silný déšť, ale modrá obloha a Slunce slibovaly velké teplo.

Nebyl jsem si jistý tím, co na sebe.  Nakonec se zatáhlo, tak jsem ještě sundal nátělník a vyměnil jej za triko s krátkým rukávem. A protože jsem nemohl najít běžeckou ledvinku, vzal jsem si běžecký batoh, resp. běžeckou vestu od Salomonu. Objem asi 3 litry. Je moc pohodlná. Má camelbag a a delší výběhy si nic komfortnějšího představit neumím.

Vážně se zdálo, že začne co nevidět pršet, tak jsem si do batohu pžibalil i nepromokavou bundu.

Venku bylo malinko chladněji, než se pohledem z okna zdálo. Takže jsem byl za volbu trika před nátělníkem rád.

Zpočátku jsem si nestanovil žádný čas, za jaký bych chtěl trasu uběhnout. Jen jsem věděl, že chci dát 30 km. Proto jsem se snažil začátek rozbíhat pomaleji. Přece jen – trasu delší než půlmaraton jsem neběžel už poměrně dlouho. Tak abych začátek nepřepískl.

Běželo mi to celkem dobře. Ale se srdečním tepem jsem moc spokojený nebyl.

I když tempo bylo okolo 5 min/km, tep 140 se mi nezdál adekvátní. To i proto, že jsem 5 dní neběhal. Takže nedostatečnou regenerací to být nemohlo. Je ale fakt, že se poslední dobou nestravuju úplně ukázkově a spát bych měl chodit o něco dřív.

Na 5. kilometru byl miniaturní kopeček. Sotva 30 m. Hodně mi při jeho vybíhání vyskočil tep a unavily se nohy. Nesnáším běh do kopce 🙂

Bylo fajn mít u sebe zásobu vody. Ne, že bych běžel tak rychle, abych pociťoval velkou žízeň, ale průběžné pocucávání bylo příjemné osvěžení.

Jak kilometry ubíhaly, napadlo mě, že bych otestoval svou kondici. Dnešní trasu jsem již 2x předtím běžel. Jednou za 2:55, podruhé za 2:45.

Po 14 km bylo průměrné tempo 5:02. Stáhnutí na 5:00 tak působilo hodně reálně a 30 km za 2:30 se, alespoň teoreticky, zdálo být dosažitelné.

Malinko jsem zrychlil tempo, aby se v průměru dostalo na 4:59. To se mi po 4 km zadařilo.

Nastavil jsem si virtuálního partnera na tempo 5:00. Abych snadno viděl, jestli udržuji potřebné tempo a případně jak moc musím přidat.

(Virtuální partner je skvělá funkce, pomocí které nastavíte např. tempo tréninkového partnera, kterého vidíte na hodinkách. A v průběhu tréninku vidíte, zda běžíte rychleji anebo zda on poráží vás. Tuto funkci jsem před 3 lety našel jen u několika hodinek. Já používám Garmin forerunner 310 xt. Určitě ale bude dostupná i v rlzných mobilních aplikacích. Myslím, že Endomondo to nabízí v jejich Premium nabídce).

Pak jsem měl vše pod kontrolou a do konce jsem se držel v rozmezí +/- pár vteřin na 5 min/km.

V závěru jsem nechtěl nic ponechat náhodě a raději do toho trochu šlápnul. Abych o několik jednotek nepřetáhl vytyčený čas 2:30.

Poslední 3 km jsem běžel 7 vteřin pod 5minutovým tempem a 30km trénink jsem zakončil s několikavteřinovou rezervou.

S dnešním výběhem jsem nadmíru spokojený. Jen mám odřená záda v jednom místě, kde jsem měl sponu (?) hrudního pásu, na kterou doléhal batoh s camelbagem. A bolí mě nohy jako už dlouho ne.

Doufám, že to brzy přejde, abych mohl vyrazit na další trénink co nejdřív.

Endomondo – záznam běhu

powered by EndomondoWPlogo