135. den – jak si oživit běhání, když postrádáte motivaci

Poslední dny jsem vůbec neměl špatný pocit z toho, že neběhám. Dřív jsem se cítil hrozně provinile nebo špatně, když jsem vynechal i ze závažného důvodu, ale teď už ne.

To je nemilé zjištění, protože mě nic vnitřně nenutí jít si zaběhat. Mám silný nedostatek motivace do běhání.

Přemýšlel jsem, co by mi v motivaci pomohlo. Jediné, co mě napadlo, tak se přihlásit na závody. Akorát když jsem nedávno zkoušel dát 10 km za 40 minut, dopadlo to fiaskem. A jít na závody, abych si zaběhl desítku bez toho, že bych věřil, že překonám alespoň svůj starý rekord na 10 km (cca 42 minut), se mi moc nechce.

Nicméně díky tomu mě napadl „plán“. Musím prostě nějak zrychlit. A jak jsem všude možně četl, jedna z nejlepších věcí je na to fartlek.

Prostě běhat určitý úsek v takové rychlosti, za kterou bych chtěl dát cílovou vzdálenost. A tyhle úseky časem prodlužovat a zkracovat odpočinkové úseky.

Nechtěl jsem nic hrotit. A tak jsem si řekl, že budu běhat 600 m v tempu 4:00 min/km nebo méně. Následovat bude 600 m takovým tempem, jaké mi bude příjemné – žádné honění se.

Pustil jsem garmin connect connect.garmin.com a pustil se do přípravy tréninku. Mohu si tam vytvořit prakticky cokoliv a pak si to jen nahrát do hodinek. V nich to jde taky nastavit, ale není to zdaleka tak pohodlné (resp. Je to celkem voser  Hlavně u složitějších tréninků s více parametry).

Takže jsem si nastavil 10minutový limit. Následovala smyčka 6 opakování pro 600 x 600 m (600 m v rozmezí 3:45 – 4:00 min/km a 600 m běh na zklidnění). Zakončeno to bylo 800 m. Bez limitu. Prostě na vyklusání.

Je to víc než rok, co jsem využil tuhle funkci hodinek (přednastavený trénink). Vždy jinak používám klasiku start/stop.

Vyšel jsem z domu, našel si trénink, co jsem doma vytvořil a „spustil“. Resp. Měl jsem tam stále volbu v menu a stopky běžely na pozadí. Tak jsem z toho vyjel a viděl jsem klasické rozhraní jako vždy.

Když se blížilo 10 minut, sledoval jsem hodinky a čekal, že mi zahájí intervalový trénink. Ale ono nic.

Tak jsem se zastavil a aktuální trénink uložil, abych mohl spustit nový. Pak mi došlo, že jsem místo tlačítka Enter stisknul to klasické Start, které vždy používám.

Tak jsem z tréninku, který jsem si doma vytvořil, jen manuálně umazal 1. krok (10 minut běh na zahřátí – ten už jsem měl za sebou) a správně spustil.

Na displeji jsem viděl hodnotu aktuálního tempa a vzdálenost, které mi chybí odběhnout. Když jsem běžel mimo rozmezí, než jsem měl nastaveno, tak mě hodinky upozornili silnou vibrací.

První 3 série (600 m rychle, 600 m v klidu) byly docela v pohodě. S každou další už to bylo o poznání těžší udržet se v tempu pod 4:00 min/km. Myslím, že kdybych měl ještě jednu navíc, tak bych ji asi nedal.

Zajímavé bylo, že po těch „sprintech“ 4:00 min/km jsem následujících 600 m vyběhával tempem asi 5:00 min/km. Ale jen ty první 3 série. Pak to bylo o poznání horší a před posledním sprintem už jsem vyklusával o minutu pomaleji, tedy kolem 6:00 min/km. Únava se hodně projevila.

V každém případě mě tenhle trénink moc bavil a dovedu si představit, že mi to s rychlostí pomůže. Příště si můžu místo 600 m „sprintu“ a 600 m výklusu nastavit 700 m v rychlém tempu a 500 m výklus.

Jo, na příští trénink s tímhle fartlekem se už vážně moc těším.

Endomondo – záznam běhu

powered by EndomondoWPlogo