12. den – zkouška ohněm

No dobře, nebyla to úplně zkouška a ne zrovna ohněm, ale spíš vodou.

Ráno bylo zamračené a bylo slyšet, jak na parapet kape voda. Venku pršelo.

Kde jsou ta příjemná rána se sluníčkem na obloze…

Navíc jsem šel spát strašně pozdě. V 0:30. Takže asi hodinu a půl po tom, co chodím poslední dobou.

Ráno jsem se vzbudil sám od sebe v 6:30. Strašně unavený. Ale, jako v předchozích dnech, nechtěl jsem usnout do hlubokého spánku a nechat se z něj násilně vytrhnout budíkem. Už takhle jsem byl šíleně unavený. To bych měl vážně problémy vstát.

Dělal jsem si zázvor s medem a citronem. Po kuchyni jsem chodil jak omráčený.

Když jsem byl před 2 dny odpoledne tak unavený v práci, raději nechci myslet na to, jaké to bude dnes.

I dětské hřiště se dá využít k tréninku

Včera jsem plánoval 10km výběh v lehce vyšším tempu. O víkendu chci totiž jet do Dobřichovic, kde se běží 10 km nebo půlmaraton, jak mi psal Frutarian.

Na 6hodinový běh se nechci vyšťavit intenzivním půlmaratonem, ale 10 km by mělo být 14 dní před v pohodě.

No každopádně jsem kvůli dnešnímu upršenému počasí slevil jen na 5 km.

Myslel jsem, že to seběhnu na Braník, klasicky kolem Vltavy a zpět. Ale nakonec mně napadlo, že zkusím malé hřiště, které mám poblíž.

Uprostřed hřiště na fotbal (resp. futsal – nevím. Takové menší. To je fuk :), vedle celké pískoviště s prolézačkami a houpačkami. A kolem dokola asfaltová stezka.

Od jedné příčné trhliny v asfaltu jsem začal měřit vzdálenost. Odklusal jsem kolečko a zjistil, že jsem uběhl asi 150 m.

Žádná hitparáda to není, ale lepší, než drátem do oka.

Fartlek time

Běhám už pár let. Rekreačně. Párkrát za měsíc. Občas několikaměsíční pauza a tak 😀 Asi to znáte.

Nicméně za celou tuhle dobu jsem nikdy nezkusil fartlek. To je běh, kdy střídáte tempo. Třeba 200 m běžíte co to jde a dalších 200 m vyklusáváte.

Také to jde využít v terénu, kde je nějaké převýšení. Kdy do kopce automaticky musíte víc zabrat a z kopce nebo na rovince zvolníte.

Fartlek je údajně skvělý na zlepšení kondice. A tím i zrychlení časů při běhu atd.

Abych to zkrátil – původně jsem na tom hřišťátku chtěl odběhnout 5 km a úspěšně si odškrtnout dnešní výběh. Napadlo mě ale, že by se tu dal fartlek skvěle praktikovat. Budu běhat pořád dokola. Jednou rychle, jednou pomalu – a uvidím, co je to vlastně zač.

Nápad s fartlekem mě trkl asi až po kilometru. Ale nevadí. Prostě jsem začal.

Těch 80 m se krásně dalo uběhnout svižně. Dalších 80 m jsem zvolnil. A znovu…

Rychlejší kolečko jsem dával v tempu cca 3:20 – 3:30 min/km. Pomalejší jsem vydýchával na s tempem o 2 minuty pomalejší. Takže zhruba 5:20 min/km.

Nevím, kolik kol jsem takhle odběhl, ale začal jsem vnímat, že už mi nestačí na vydýchání jen 1 kolečko, ale musel jsem přidat 2, ke konci raději i 3. Takže jsem 1 kolečko sprintoval a 1 – 2 vydýchával. Ve vyšší intenzitě jsem dýchal i poměrem 2:2. Tedy 2 kroky na nádech a 2 kroky na výdech. Musím se ale pochválit – udýchal jsem to nosem. Nebylo to snadné, ale ustál jsem to.

Dost mě to bavilo. Bylo to zase něco nového a určitě si to někdy zopakuji. Tak uvidím, jestli mi to něco dá 🙂 Třeba o víkendu na Dobřichovické desítce 🙂

Endomondo – záznam běhu

powered by EndomondoWPlogo